Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Uzależnienie od heroiny

Spis treści

Heroina jest najgroźniejszym nielegalnym narkotykiem. Uzależnia bardzo szybko zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Pierwsze objawy nałogu mogą się pojawić już na samym początku jej zażywania – nawet, jeśli dzieje się to okazjonalnie i eksperymentalnie. Co więcej, jej posiadanie jest karane w Polsce karą pozbawienia wolności (od 3 do 12 lat – zależnie od ilości). Stąd też nawet osoby gotowe – jedynie z ciekawości – spożyć tę substancję, są narażone na różnorodne konsekwencje: od prawnych, przez ryzyko popadnięcia w głęboki i trudny do leczenia nałóg. Heroina jest środkiem silnie uzależniającym 480 razy silniejszym niż alkohol i 48 razy silniejszym niż Relanium.

Heroina jest dostępna jedynie na czarnym rynku. Można ją podawać dożylnie, można palić. Stąd istnieje kilka odmian heroiny: tani brown sugar, kompot – tania "polska heroina" wytwarzana ze słomy makowej oraz czysta heroina – droga, o kolorze białym, do lekko beżowego.

Heroina zaś substancją mającą silny potencjał degenerujący zarówno zdrowie fizyczne i psychiczne, jak i stan majątkowy i pozycję osoby, która się od niej uzależni. Wiele osób, które poddały się leczeniu substytucyjnemu (najlepszej obecnie na świecie terapii stosowanej w uzależnieniu od opiatów) wspominają silne, euforyzujące i relaksujące działanie używki. Heroina bowiem m.in.: znosi odczuwanie bólu, wprowadza w błogostan i minimalizuje czy wręcz niweluje przykre doznania.

Jednak im większy stopnień uzależnienia, tym silniejsze dawki narkotyku trzeba przyjmować, by osiągać pożądane efekty (na początku wystarcza jedynie 5 mg, zaś w stadium uzależnienia chory potrzebuje nawet 500 mg heroiny dziennie). Z objawów fizycznych świadczących o używaniu heroiny można wymienić senność, zwężenie źrenic czy „przyjemną” apatię.

Odstawienie heroiny w przypadku uzależnienia fizycznego powoduje wystąpienie niezwykle silnej reakcji abstynencyjnej. Objawia się ona m.in.: wymiotami,  biegunką,  bólem kości, a nawet zapaścią.