Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Jak szukać dobrego psychologa ?

Jak szukać dobrego psychologa?

 

Nieraz myślałeś, że z tym ,co Cię tak gnębi, mógłbyś się zwrócić do psychologa. Bliscy, z którymi rozmawiasz, nie są w stanie Ci pomóc A może po prostu nie potrafisz się przed nimi otworzyć, więc nawet nie wiedzą, co się z Tobą dzieje… Masz też obawy przed tym, że o swoich intymnych sprawach musiałbyś opowiedzieć obcej osobie. Co więcej, nie masz pewności, że ona może Ci w jakikolwiek sposób pomóc. Wiele osób borykających się z zaburzeniami psychicznymi, kłopotami w relacjach interpersonalnych, kryzysem czy trudnościami życiowymi, zastanawia się, czy i w jaki sposób dotrzeć do dobrego psychologa. Nie jest łatwo wybrać właściwego specjalistę,spośród wielu praktykujących na dzisiejszym rynku. Od osoby, której zamierzamy się zwierzyć z najintymniejszych przeżyć i kłopotów, oczekujemy nie tylko profesjonalizmu i doświadczenia, ale przede wszystkim - skuteczności. Liczymy na to, że pomoże nam znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, wesprze nasze starania w tym kierunku, podsunie rozwiązanie, którego sami być może nie bylibyśmy w stanie znaleźć. Aby trafić do psychologa, który sprosta tym wymogom, najczęściej korzystamy z polecenia znajomych lub rekomendacji innych osób, które z jakiegoś powodu uznajemy za autorytety.

Niestety, ta ścieżka nie zawsze okazuje się być najlepszą z możliwych. Specyfika problemu, który przeżywamy, może być bowiem zupełnie inna aniżeli trudność, z którą borykała się polecająca danego specjalistę osoba. Warto pamiętać, że psychologowie i psychoterapeuci mają (tak jak lekarze) różne specjalizacje, a także pracują w różnych nurtach psychologicznych. Innego typu pomocy wymaga osoba z problemem uzależnienia, inaczej natomiast pracuje się, na przykład, z zaburzeniami osobowości.

Dobry psycholog to osoba, która przede wszystkim umie słuchać. Nie jest to naturalnie jedyna umiejętność, którą powinien mieć, ale bez niej trudno w ogóle wyobrazić sobie pracę jakiegokolwiek specjalisty zajmującego się ludzką psychiką. Zrozumienie natury trudności osoby szukającej wsparcia oraz jej sposobu przeżywania jest kluczem do owocnej współpracy duetu psycholog/psychoterapeuta – osoba poszukująca pomocy.

Pierwsza konsultacja to głównie wywiad. Pacjent jest proszony o opisanie trudności, która pojawiła się w jego życiu, czy objawu sprawiającego kłopot. Pogłębiona analiza charakteru trudności, okoliczności jej zaobserwowania i konsekwencji, jakie z sobą niesie dla pacjenta, pozwoli na właściwą ocenę rozważanych możliwości pomocy i adekwatne pokierowanie w kolejnym, następującym po wstępnej diagnozie, kroku.

 

Nierzadko zdarza się, że jedno spotkanie nie wystarczy, by w pełni przyjrzeć się zgłaszanemu problemowi i nauczyć osobę go zgłaszającą radzić sobie z nim. Rekomenduje się wówczas odbycie kolejnej konsultacji, która pozwoli pełniej nakreślić przejawy i tło problemu. Kolejny etap to określenie procesu zdrowienia czy sposobów radzenia sobie z daną trudnością. Ważne jest, by osoby sięgające po pomoc psychologa miały świadomość, że czeka je praca, chwilami niełatwa, chwilami być może wręcz w ich subiektywnym odczuciu ponad siły, ale przy tym wszystkim dająca nadzieję na sukces - czyli zmianę, której potrzebujący chciałby w swoim życiu. Istnieje terapia krótkoterminowa – trwająca do 10 spotkań, jak i pogłębiona (wówczas czas jej trwania ustalany jest indywidualnie).

 

Walka z chorobą, zaburzeniem, czy kryzysem nie jest prosta i rzeczywiście bywa kosztowna. Mimo to, najczęściej większym ryzykiem jest niepodejmowanie jej wcaleudawanie, że problem nie istnieje, niż skonfrontowanie się z tym, co boli i powoduje cierpienie. W dalszej perspektywie bowiem problem pozostawiony bez interwencji nie zniknie, przeciwnie – może się potęgować i utrudniać życie coraz bardziej. Wychwycenie zagrożenia na wczesnym etapie jego formowania się może zapobiec wielu komplikacjom i bolączkom. Dlatego właśnie warto sprawdzać, czy w danej chwili można zrobić coś, by poprawić swoje położenie.
Gorąco zachęcamy Państwa do skorzystania z pomocy naszych psychologów.

Współpracujemy ze środowiskami naukowymi zajmującymi się psychologią, psychoterapią, pedagogiką oraz psychiatrią. Podnosimy kwalifikacje zawodowe naszego zespołu, opracowujemy i wdrażamy nowe metody badawcze i diagnostyczne, które są wykorzystywane w terapii pacjentów.

 

Umów się:


tel: 533 330 513,   (22) 392 07 98