Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Przyczyny autyzmu

Autyzm

Przyczyny autyzmu są w trakcie intensywnych badań, czynniki mające wpływ na kształtowanie się tego zaburzenia prawdopodobnie są różne

Terapia autyzmu, profesjonalna pomoc psychologiczna w terapii autyzmu

 

Osoby doświadczające autyzmu często wykazują zdolności wykraczające ponad przeciętność, z drugiej strony pewne zachowania sposób postrzegania utrudnia (czasami uniemożliwia) współżycie w społeczeństwie. Różnicę w sposobie odczuwania, przede wszystkim, ale także w sposobie myślenia o sobie i innych ludziach.

Autyzm to zaburzenie, które ujawnia się w pierwszych trzech latach życia dziecka, przejawia się nieprawidłowym rozwojem psychicznym głównie na płaszczyźnie kontaktu z otoczeniem. Rozwój dziecka od początku przebiega w sposób charakterystyczny. Dzieci nawet w pierwszych miesiącach życia wykazują swoiste zachowanie są obojętne na  czyjąś obecność i unikają kontaktu wzrokowego. Wydają się obojętne na ludzi, często wolą być same. Mogą biernie przyjmować uściski i pieszczoty.  Badania sugerują, że chociaż dzieci z ASD są przywiązane do rodziców, to ekspresja tego przywiązania jest niezwyczajna i trudna do "odczytania". Dla rodziców wygląda to tak, jakby wcale tego przywiązania nie było. Rodzice oczekujący radości w pieszczotach, uczeniu i zabawie z dzieckiem, mogą się czuć zdruzgotani brakiem oczekiwanego i typowego zachowania. Zaburzenie wyraźniej może się ujawnić dopiero w drugim czy trzecim roku życia. Choroba polega głównie na upośledzonym kontakcie z otoczeniem oraz na zaburzeniach mowy. Dzieci autystyczne mało interesują się ludźmi, nie manifestują potrzeby ich obecności ani przywiązania do nich. Ich uwagę mogą natomiast skupiać przedmioty, a na zmiany w otoczeniu reagują typowo lękiem, protestem, nieraz z pobudzeniem i agresją. Wybitnie zaburzony jest rozwój mowy, dzieci te bądź nie mówią (mutyzm), bądź używają "własnej mowy" z licznymi nieprawidłowościami, agramatyzmami, nowotwórstwem, zmianą zgłosek, powtarzaniem jak echo. Charakterystyczne jest nieużywanie zaimka "ja".

 

Choruje jedna na 500 osób.

 

Przyczyny autyzmu są w trakcie intensywnych badań, czynniki mające wpływ na kształtowanie się tego zaburzenia prawdopodobnie są różne: uszkodzenia mózgu w okresie okołoporodowym, nowoczesne badania MRI i tomografia ujawniają zmiany w budowie mózgu, zwłaszcza w obrębie móżdżku. Niewykluczone, że w niektórych rodzinach odgrywa rolę czynnik genetyczny.

Specjalistyczne formy psychoterapii mogą wpłynąć korzystnie na zdolność dziecka autystycznego do kontaktu z otoczeniem. Większość dzieci i dorosłych będzie okazywała pewne stopnie autyzmu przez całe życie.