Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Mam problem ze swoim synem

 

Mariola 

Witam, piszę bo mam problem ze swoim synem i chciałabym się dowiedzieć jak mogę mu pomóc. Syn mieszka z dziewczyną i mają 3 l.synka. Niestety, tydzień temu dziewczyna zabrała dziecko i uciekła do matki. Od tej pory syn nie może sobie dać rady, cały czas myśli o dziecku, nie może jeść, spać, chodzi zrezygnowany. Wprawdzie od 3 dni widuje się z małym, ale po spotkaniu przeżywa to jeszcze bardziej, gdyż mały nie chce od niego odejść, matka zabiera go siłą. Boję się o syna gdyż coraz częściej przychodzą mu do głowy głupie myśli (nawet samobójcze). Spotykają się z dziewczyną i rozmawiają normalnie ale po powrocie zamyka się w sobie, jest przygnębiony i nie wie co ma dalej robić. Oboje mają po 30 lat. Proszę o radę jak mogę mu pomóc, bo boję się że jak siedzi w domu sam, to może tego nie wytrzymać i dojdzie do tragedii. Dziękuję.



 

Monika Sakowska – psycholog, specjalista diagnozy psychologicznej. Ukończona uczelnia: Uniwersytet SWPS, psychologia kliniczna. Zajmuję się diagnostyką psychologiczną oraz spotkaniami indywidualnymi osób dorosłych.



 Szanowna Pani,

Sytuacja Pani syna wydaje się być trudna i skomplikowana dlatego dobrze, że odważyła się Pani zwrócić po pomoc.

Trudne emocje przeżywane przez Pani syna są niepokojące, szczególnie ze względu na myśli samobójcze, o których Pani wspomniała.

Sytuacji, w której pojawiają się takie myśli nigdy nie należy bagatelizować. Jeśli syn będzie wspominał o chęci zrobienia sobie jakiejkolwiek krzywdy i będzie się Pani martwiła o jego zdrowie lub życie, proszę nie obawiać się wezwania karetki pogotowia ratunkowego – jeśli sytuacja będzie tego wymagać to syn zostanie przetransportowany do szpitala, gdzie jego stan zostanie ustabilizowany i odbędzie konsultację ze specjalistą.

W tej bardzo trudnej sytuacji syn z pewnością potrzebuje wsparcia, rozmowy i wyrozumiałości ze strony rodziny i przyjaciół. Z pewnością synowi trudno jest rozmawiać o tym, co dzieję się między nim i jego partnerką stąd też przygnębienie i zamknięcie się, o którym Pani pisze.

Dobrym krokiem byłaby konsultacja syna z psychologiem. Czasami łatwiej jest porozmawiać o trudnych wydarzeniach i emocjach z kimś spoza kręgu rodziny i znajomych. Taka konsultacja może się odbyć za pośrednictwem naszej Fundacji (spotkanie indywidualne lub kontakt drogą mailową), w najbliższym Centrum Pomocy Rodzinie lub w Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Porady można też zasięgnąć w Kryzysowym Telefonie Zaufania pod numerem 116 - 123.

Stosunki pomiędzy Pani synem i jego partnerką z pewnością mają także ogromny wpływ na ich 3-letniego synka. Sytuację tą dobrze byłoby skonsultować z prawnikiem, gdyż żadne z rodziców nie powinno mieć ograniczonych praw do widywania się z dzieckiem chyba, że wcześniej sąd ustalił inaczej. Konsultacje tego rodzaju można również odbyć w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej oraz w Centrach Pomocy Rodzinie.

Z poważaniem, Monika Sakowska psycholog