Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Zaburzenia łaknienia

Spis treści

Popularna anoreksja czy bulimia, które dominują wśród chorób o podłożu psychicznym typowych dla młodych kobiet czy nastolatków, to nie jedyne choroby związane z zaburzeniem odżywiania. Przejadanie się, „zajadanie” problemów i stresów; „poprawianie” sobie nastroju słodyczami, to sygnały, że dzieje się coś z naszą psychiką niedobrego. Choć nie od razu świadczy to, choćby, o depresji, (choć żarłoczność bywa jednym z jej objawów), jednak bezdyskusyjnie, przejadanie się bezpośrednio wiąże się z przeżywaniem napięć i stresów.

Dzięki kompulsywnemu przyjmowaniu pokarmów dochodzi do rozładowania tego napięcia i zmniejszania uczucia przykrości, jakie powoduje przez dostarczanie sobie przyjemności przez jedzenie.
Zdarza się to zarówno w sytuacjach mających charakter stresu, epizodycznego lub przewlekłego, u osób samotnych, cierpiących na braki i niedobory emocjonalne, czy u tych, którzy przeżywają stresy w pracy lub trudne chwile w życiu osobistym – żałobę, rozwód itp.

Często przejadanie się staje się problemem wówczas, gdy dana osoba porzuci swój inny nałóg – picie alkoholu lub palenie papierosów. Dlatego jeśli obserwujesz u siebie ten problem, zgłoś się do specjalisty. Przede wszystkim warto skonsultować się psychologiem. Ważne bowiem jest zdefiniowanie podłoża tego rodzaju zaburzeń łaknienia. Często okazuje się bowiem, że głównym problemem jest uzależnienie od jedzenia – w tych sytuacjach pokarm, tak jak inne substancje, służy do regulowania nastroju: nagradzamy się nim w chwilach smutku i radości lub „zajadamy” nim napięcia i stresy.

Przejadanie się nie tylko grozi otyłością, ale także zaburza układ trawienny oraz obciąża pracę serca.  Jeśli nie wiesz, co zrobić, proponujemy Ci skonsultowanie się najpierw z nami w ramach programu Psycholog Do Domu™ Pamiętaj, sięgając po pomoc psychologiczną macie możliwość zdania sobie sprawy z własnych problemów, a tym samym zyskać narzędzia do ich skutecznego rozwiązania.