Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Ortoreksja – obsesja zdrowego odżywiania

Spis treści

Ortoreksja to zaobserwowane niedawno przez badaczy zaburzenie polegające na nadmiernym i szkodliwym dla zdrowia skupieniu na spożywaniu zdrowej żywności.

Tym, co skłania początkowo do przyjęcia diety – zrezygnowania z jedzenia mięsa, nabiału, cukru, soli, potraw smażonych itp. - jest chęć uniknięcia chorób związanych z nieprawidłową dietą, poprawy ogólnego stanu zdrowia, wykluczenia z diety szkodliwych substancji.

Oczywiście, gdy ktoś decyduje się na zmianę sposobu żywienia, nie jest to powodem do niepokoju. Problem pojawia się wówczas, gdy unikanie spożywania “niezdrowych”, “szkodliwych” pokarmów lub metod obróbki żywności staje się obsesją, a odstępstwo od narzuconych sobie wymogów wiąże się z poczuciem winy i lękiem.

W skrajnych przypadkach chorzy wolą się głodzić, niż jeść “niezdrowo”.

Jak pisze Steven Bratman, lekarz, który po raz pierwszy opisał ortoreksję, choroba ta związana jest z potrzebą poczucia bezpieczeństwa (unikaniu zagrożenia chorobą), kontroli nad życiem, pragnieniem osiągnięcie szczupłej sylwetki I zachowania młodzieńczego wyglądu, jak również poszukiwaniem duchowości I tożsamości.

Niezależnie od przyczyn, zaburzenie to może nieść bardzo szkodliwe skutki zdrowotne. Przede wszystkim stosowanie restrykcyjnej diety grozi utratą wagi i niedożywieniem. Nie mniej istotne jest również pogorszenie funkcjonowania osoby z tym zaburzeniem w codziennym życiu – poświęcaniem energii i czasu na zdobycie i przygotowanie zdrowych posiłków, unikanie sytuacji, w których pojawiłaby się “niezdrowa” żywność, lęk związany z wyłamaniem się z diety.

Bardzo niebezpieczne jest również stosowanie restrykcyjnej diety u dzieci I młodzieży. Stosowanie u dzieci diety wykluczającej określone pokarmy może prowadzić do niedoborów substancji odżywczych, co dla rozwijających się organizmów jest szczególnie niebezpieczne.