Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

anoreksja

Spis treści

Na przestrzeni wieków ideał sylwetki ulegał zmianom. Być może trudno w to dziś uwierzyć, ale przez wiele setek lat seksowny, kobiecy i atrakcyjny był obfity biust, szerokie biodra i krągłe kształty. Dziś ideał urody jest zupełnie inny – modelki z wybiegów często nie tyle są szczupłe, co chude. Znane aktorki, piosenkarki to w większości wysmukłe, drobne i filigranowe kobiety. Tak przynajmniej przedstawia je telewizja i zdjęcia w kolorowej prasie. Młode dziewczyny (ale także i chłopcy) - najczęściej cierpiące na niskie poczucie własnej wartości - próbują zaś dorównać promowanym ideałom wyglądu. Co więcej, współczesne media promują „kult ciała” – stąd też uwaga młodego człowieka kieruje się w tak dużym stopniu na własny wygląd. Wnikliwi zaobserwowali, że ideał sylwetki szczupły panuje w społeczeństwach gdzie jest pod dostatkiem pożywienia; natomiast wyobrażenie o ideale zmienia się na puszysty w społecznościach gdzie dostęp do jedzenia jest znacznie ograniczony

Jeśli starania Twojego dziecka czy Twojej przyjaciółki ograniczają się do zdrowego stylu życia: dobranej diety i towarzyszącym jej ćwiczeń fizycznych, nie ma w tym nic niepokojącego. Dane jednak mówią, że rocznie 8–13 osób  na 100 000 zapada na anoreksję.

Choroba ta jest właściwie wyłącznie chorobą młodych osób, w przeważającej mierze dziewcząt – zapadalność prawnie nigdy nie ma miejsca po 25 roku życia.