Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Uzależnienie emocjonalne

Uzależnienie emocjonalne… czym właściwie jest?

Najczęściej uzależnieniem emocjonalnym określa się takie relacje partnerskie, w których jedna z osób, choć nie doświadcza spełnienia, satysfakcji, uważa wręcz, że daje więcej niż dostaje od swojego partnera, cierpi przez niego, czuje się sfrustrowana, oszukiwana, zaniedbywana, a mimo to, nadal tkwi w tej relacji…

Zazwyczaj problem ten dotyczy kobiet i ich stosunku do mężczyzn. Kilkanaście lat temu pojawiło się w psychologii pojęcie „kobiet, które kochają za bardzo”. „Za bardzo”, bo ich zaangażowanie w dany związek wielokrotnie przekracza zaangażowanie partnera. Jednocześnie – jako, że partner jest nieobecny emocjonalnie -brakuje tu prawdziwej bliskości, uczciwości, otwartości.

Jakie są tego konsekwencje?

Brak fundamentu tworzącego miłość, którym w każdej zdrowej relacji powinno być szacunek i zaufanie, powoduje, że w miejsce brakujących wartości pojawiają się uczucia, które w zdrowej, dojrzałej relacji nie powinny mieć miejsca. Niepewność, podejrzliwość, poczucie krzywdy, zazdrość, branie odpowiedzialności za zachowania i reakcje drugiej osoby… Awantury i pretensje, zamiast uczciwej rozmowy. To właśnie w ich wypadku spektrum emocji, jakie łączy je z partnerem, bliższe jest temu, co fachowcy traktują, jako uzależnienie.

Zazwyczaj dotyczy to relacji, w której mężczyzna jest chłodny emocjonalnie, niedostępny, albo po prostu niedojrzały. Często zresztą jego problemem jest jeden z nałogów – alkoholizm, seksoholizm, patologiczny hazard czy pracoholizm. Partnerka takiego mężczyzny cały czas wierzy w to, że uda się jej go „zmienić”. Jej życie głównie pochłaniają „jego” problemy. To ona w wielu wypadkach ponosi konsekwencje jego zachowań –  tłumaczy go przed znajomymi, sama zaś udaje przed sobą, że nie widzi jak jest naprawdę. Często przyczyną takiego podejścia kobiet jest lęk przed samotnością. Bardzo często pustka wewnętrzna i brak poczucia własnej wartości – stąd problemy drugiego człowieka doskonale „nadają się” by te pustkę wypełnić.

Ale uzależnienie emocjonalne nie dotyczy wyłącznie kobiet. To samo przeżywają mężczyźni, wiążąc się z niedojrzałymi partnerkami. Podobnie jest w sytuacjach, w których nadopiekuńczy rodzic – mimo że jego dziecko często jest już dorosłe – większość swojego czasu poświęca zamartwianiu się o potomka, kontrolowaniu go, pomaganiu i „zapobieganiu” rzekomym nieszczęściom, jakie na niego czyhają. Nie żyje swoim życiem, tylko życiem dziecka. Takie problemy mogą także mieć miejsce w relacjach przyjacielskich czy zawodowych.

Uzależnienie emocjonalne dotyczy każdej relacji, w której jedna z osób przesadnie koncentruje uwagę na życiu czy zachowaniach drugiego człowieka oraz jego opinii o nas samych i jego stosunku do nas. Jeśli więc swoje poczucie wartości, pogodę ducha, spokój wewnętrzny uzależniasz od drugiego człowieka – to jest to rodzaj uzależnienia.

Bo prawda jest taka, że w życiu odpowiadamy tylko za siebie i za własne emocje oraz zachowania. Nie możemy nikogo zmienić. Nie możemy na nikogo wpływać, jeśli on tego nie chce. Co najwyżej możemy, z trudem, zmieniać siebie i pracować nad samym sobą. Reakcje innych osób, o ile traktujemy ich z szacunkiem, nie zależą od nas. Nie muszą więc burzyć naszego spokoju, ani naruszać poczucia wartości. To, co robią i mówią inni, jest ich sprawą. To oni za to odpowiadają, nie my.

 Problem uzależnienia emocjonalnego jest bardzo powszechny. Wielu ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że ich sposób funkcjonowania z bliskimi polega bardziej na uzależnieniu, mniej na prawdziwej dojrzałości i bliskości.

Jeśli odnajdujesz siebie w tych słowach, a chcesz nauczyć się w zdrowy sposób budować relację, nie masz się czego wstydzić. To, że tego nie potrafisz nie jest wynikiem twojej złej woli lub wad. Trudność, której doznajesz wynika z braku dobrych wzorców w relacjach, niskiego poczucia własnej wartości, lęku przed bliskością oraz dysfunkcji rodziny, w jakiej dane ci było dorastać. Ale na pewno od dawna ta sytuacja cię męczy i nie chcesz tak dalej żyć. Prawda?

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć uzależnienie emocjonalne (Twoje własne lub bliskiej Ci osoby), proponujemy Ci skonsultowanie się najpierw z nami w ramach wizyty domowej programu Psycholog Do Domu™

Środki farmakologiczne – jak leki uspokajające czy nasenne - mają wpływ doraźny, zażywając je leczysz efekt nie źródło choroby.

Podczas terapii nauczysz się  kontrolować swoje procesy psychiczne, nabędziesz wiedzę i umiejętności radzenia sobie z trudnościami natury psychicznej.

Jeśli chcesz dowiedzieć więcej o naszych metodach leczenia Uzależnienia emocjonalnego sprawdź naszą ofertę terapii par i związków

 

Zobacz:

 

Szczegóły oferty

Jak zamówić wizytę?:

Dane kontaktowe