Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Pracoholizm

Spis treści

Pracholizm, profesjonalna pomoc psychologiczna w walce z pracoholizmem

Pracoholizm jest jedną z wielu chorób cywilizacyjnych. Życie w pośpiechu, stres, rozpadające się więzi międzyludzkie sprzyjają zagubieniu i szukaniu ukojenia w... pracy. Bo praca dzieje się w konkretnych ramach, jest przewidywalna i określona, a przede wszystkim nie wymaga wchodzenia w bliskie relacje.

Na pracoholizm zapadają głównie osoby o niskim poczuciu wartości, cierpiące na lęk przed bliskością, o małym wewnętrznym poczuciu bezpieczeństwa.

W początkowych fazach choroby pracownik staje się bardziej wydajny i zaangażowany w wykonywane zajęcia. Jest usatysfakcjonowany, ponieważ odnosi sukcesy, a jego poczucie wartości rośnie. Podobnie jak poczucie bezpieczeństwa – zarabia więcej i ma nadzieję na kolejne profity finansowe. Myśli, że jest akceptowany, bo chwalą go w pracy.

Jednak z czasem pojawiają się także trudności.

Odczuwa nieuzasadniony lęk, napięcie, coraz częściej nie potrafi wchodzić w otwarte i głębsze relacje z innymi, nie umie inaczej zorganizować sobie czasu, jak tylko poprzez pracę.