Dorosłe Dzieci Alkoholików
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Kategoria: Zaburzenia psychiczne
Określenie Dorosłe Dzieci Alkoholików pierwotnie oznaczało grupę wspólnotową, o charakterze samopomocowym, skupiającą osoby pochodzące z rodzin, w których jedno z rodziców lub oboje nadużywali alkoholu. Osoby te, jako że pochodziły z rodziny dysfunkcyjnej, potrzebowały wsparcia, nazwania problemów, z jakimi się borykały. Założenie wspólnoty opierało się na filozofii, w której ludziom z określonymi problemami najlepiej pomogą w zdrowieniu spotkania z osobami o podobnych trudnościach (wspólnota ta istnieje nadal, a przynależność do niej jest nieodpłatna i anonimowa).
Z czasem określenie to przeszło jednak do języka psychologii i rozszerzyło swoje znaczenie. Dziś zarówno osoby z rodzin, w których obecny był alkohol, jak i osoby z innych rodzin dysfunkcyjnych (m.in.: tych, w których nadużywano przemocy, w których doszło do rozwodu lub innych przyczyn rozpadu więzi emocjonalnej) traktuje się w terapii podobnie. Stąd też określenie Dorosłe Dzieci Alkoholików i określenie Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych to po prostu zespół podobnych trudności lub zaburzeń, z którymi osoby te – mając podobne doświadczenia w dzieciństwie - borykają się w dorosłym życiu.
Do trudności tych należą najczęściej: nieumiejętność wejścia w głębokie relacje z innymi, lęk przed bliskością, lęk przed odrzuceniem, często nadmierna agresja i skłonność do kłótliwości, przewrażliwienie dotyczące odbioru własnej osoby przez innych, ponadto - nieumiejętność stawiania granic, przesadne poczucie odpowiedzialności za innych, a nawet mylenie litości z miłością.
Czemu tak jest? Osoby z „syndromem” DDA/DDD wychowując się w rodzinach dysfunkcyjnych nie miały szansy dorosnąć w zdrowym i bezpiecznym środowisku. Nie mogły ufać swoim rodzicom ani na nich polegać. Często wręcz musiały być „doroślejsze” od własnych opiekunów. Nadal więc, poniekąd, wewnętrznie są „dziećmi”.
Dopiero więc rozumiejąc problem, z jakim się borykają, nazywając go, mogą na nowo mu się przyjrzeć, a dzięki temu naprawdę dojrzeć i zacząć żyć w pełni zdrowia psychicznego. Co muszą zrobić? Zaopiekować się swoim wewnętrznym dzieckiem same. Proces ten zazwyczaj jest bolesny. Wielu z wydarzeń z wczesnego dzieciństwa, w których doznawały samotności, opuszczenia, często agresji ze strony starszych lub zaniedbać, nie chcą pamiętać. Boją się tamtych emocji, boją się zobaczyć swoje życie takim, jakim ono naprawdę było. Ale to dziecko w nich, niekochane, stawiane w sytuacjach, które były ponad jego dziecięce siły, nadal żyje. Warto się nim zająć.
Dlatego najlepszą pomocą, jaką mogą sobie dać, jest udział w terapii grupowej dla DDA/DDD. Dzięki wsparciu grupy zobaczą, że nie są ze swoimi problemami same. Znajdą zrozumienie, poznają historie innych ludzi, które okażą się tak podobne do ich własnej, indywidualnej. Przestaną czuć się tak bardzo samotne i odizolowane od innych. A jednocześnie, zobaczą, jak ogromna siła jest w grupie. I jak same wiele mogą jeszcze dla siebie zrobić. Na to nigdy nie jest za późno.
Dlatego jeśli Twoim problemem jest to, że pochodzisz z rodziny, w której doznawałeś przemocy – tak fizycznej jak psychicznej; w której nadużywano alkoholu lub innej substancji uzależniającej albo po prostu brakowało w niej ciepła, zrozumienia i bliskości – skorzystaj z pomocy programu Psycholog do Domu.
Nie wstydź się. Nie jesteś sam. Takich jak ty jest wielu. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, z tego, jak ogromnej liczby osób dotyczy ten problem. Nie bój się rozmawiać o swoim problemie. Znajdziesz fachowe wsparcie i profesjonalną pomoc, która pomoże Ci nauczyć się żyć na nowo, lepiej, dojrzalej, mądrzej, z miłością do samego siebie.
Jeśli nadal zastanawiasz się, nad tym czy Ty lub Twój bliski nie żyje z syndromem DDA/DDD, i nie wiesz, co zrobić, proponujemy Ci skonsultowanie się najpierw z nami w ramach programu Psycholog Do Domu™
Jesteśmy po to, żeby Ci pomóc.
Zadzwoń, porozmawiamy.
Wspólnie określimy cel i ustalimy kolejne kroki.
Nie wstydź się. Pomożemy Ci zmotywować bliską Ci osobę do leczenia. DDA/DDD jest takim samym zaburzeniem jak inne – możemy więc wiele dla Ciebie zrobić.
Zadzwoń, nie trać czasu ani sił.
Nasz zespół tworzą osoby z doświadczeniem w pracy z osobami cierpiącymi na DDA/DDD. Współpracujemy z gabinetami, poradniami psychologicznymi, ośrodkami leczenia stacjonarnego. Będziemy Ci towarzyszyć na ścieżce zdrowienia Twojego lub osoby Ci bliskiej.