Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Spis treści

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Jeśli jesteś w związku, w którym doznajesz przemocy, koniecznie musisz zwrócić się o pomoc. Pomoc nie tylko psychologiczną, ale i pomoc prawną. Zgodnie z obowiązującym kodeksem karnym (Art. 207 § 1.) Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Przede wszystkim więc, przestań się bać. Masz prawo, by traktowano Cię z szacunkiem i należytą godnością. Masz prawo prosić i o pomoc i ochronę.

Osobami doświadczającymi przemocy są najczęściej kobiety (58%) oraz dzieci do lat 13 (24%). Natomiast sprawcami przemocy są głównie mężczyźni (96%), będący często pod wpływem alkoholu.

Wiele  kobiet doświadczających przemocy sięgnęło po pomoc i – choć nie bez kosztów psychicznych i finansowych – udało im się wydobyć z toksycznego związku z osobą, która znęcała się nad nimi psychicznie i fizycznie. Wiemy, że i Ty masz wiele obaw i zwrócenie się o pomoc to dla Ciebie nie tylko wyraz odwagi, ale przełamanie wstydu. Osoby, które już po tę pomoc sięgnęły, też to czuły.