- Szczegóły
-
Nadrzędna kategoria: Obszary działania
-
Kategoria: Śląskie
Województwo śląskie pod względem liczby ludności zajmuje drugie miejsce w kraju. W 2008 r. na powierzchni 12 334 km² (3,9% powierzchni kraju) mieszkało 4,7 mln osób, co stanowiło 12,2% ludności Polski. Ponad połowa ludności województwa (53%) stanowią kobiety. Region jest najgęściej zaludnionym obszarem Polski, na km² przypada tu 377 osób, przy średniej krajowej wynoszącej 122 os. Poziom urbanizacji jest najwyższy w kraju, w miastach województwa mieszka aż 78,2% ludności, tj. prawie 16% ludności miejskiej Polski.
Czytaj więcej: Dane demograficzne - negatywne zjawiska społeczne
- Szczegóły
-
Nadrzędna kategoria: Obszary działania
-
Kategoria: Śląskie
Zasoby psychiatrycznej opieki ambulatoryjnej w województwie śląskim.
Psychiatryczna opieka ambulatoryjna prowadzona jest w poradniach zdrowia psychicznego, specjalistycznych ośrodkach opieki ambulatoryjnej oraz wyspecjalizowanych zespołach opieki środowiskowej.
Poradnie zdrowia psychicznego zajmują się leczeniem różnego rodzaju zaburzeń zdrowia psychicznego oraz zaburzeń zachowania (depresja, nerwica, schizofrenia).
Pomoc udzielana jest w formie psychoedukacji, terapii indywidualnej oraz grupowej. Placówki kierują również pacjentów na leczenie do zakładów stacjonarnych.
W poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży leczone są różnego rodzaju zaburzenia m.in.: zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), zaburzenia zachowania i emocji u dzieci i młodzieży, depresje. Poradnie leczą także dzieci, które doświadczają trudności w kontaktach i porozumiewaniu się z rówieśnikami oraz mają trudności szkolne.
Do zadań poradni odwykowej należy w szczególności: udzielanie indywidualnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych i rehabilitacyjnych, organizowanie i prowadzenie terapii grupowej, organizowanie klubów pacjentów oraz opieka nad ich działalnością, współdziałanie ze środowiskiem zamieszkania, pracy lub nauki pacjenta oraz z jego rodziną, koordynacja leczenia odwykowego prowadzonego w obwodzie zapobiegawczo-leczniczym.
Zadaniem poradni jest również udzielanie konsultacji i instruktażu lekarzom podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej w zakresie leczenia odwykowego, prowadzenie działalności profilaktycznej i oświatowo-zdrowotnej. Poradnie dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych zapewniają wszechstronną terapię i leczenie chorym uzależnionym m.in. od narkotyków i leków.
Czytaj więcej: Zasoby psychiatrycznej opieki ambulatoryjnej w województwie śląskim.