Jesienna depresja
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: ROOT
- Kategoria: Zdrowie psychiczne
Spis treści
Spadek kondycji psychicznej dla jednych bardziej, dla innych mniej zauważalny... Co się dzieje?
Czy to ten moment? Dni coraz krótsze... słońca jak na lekarstwo, jakoś smutno i ponuro w okolicach grudnia. Zresztą od połowy listopada robi się ponuro.
Określenie depresja stało się jednym z częściej używanych terminów, może nadużywanych. Chcemy powiedzieć "mam mniej energii, płakać mi się chce, coś niedobrego się ze mną dzieje" mówimy "mam depresje" i wszystko z pozoru wydaje się jasne. Ale co się dzieje w środku, że na zewnątrz jakoś bardziej szaro, być może nie czujemy sensu tego co nas otacza.
Światło Drodzy Państwo... to przynajmniej (wg naukowców) jeden z "winowajców". Z końcem lata a początkiem jesieni wiele osób dopada smutek. Światło słoneczne reguluje zegar biologiczny człowieka. W jakiż inny sposób odróżnilibyśmy dzień od nocy... Jasno, ciemno i organizm wie kiedy odpoczynek i regeneracja, a kiedy aktywność. To samo światło reguluje rytm roczny. Ale czy reguluje również nasz nastrój?
Przyczyna depresji sezonowej, nie jest do końca znana. Jak wiele rzeczy, których początek zaczyna się gdzieś między/w półkulach naszego mózgu. Jednak uważa się, że najważniejsza z nich to niedostateczna ilość światła słonecznego docierającego do siatkówki oka. Światło z receptorów znajdujących się w oku rozpoczyna drogę po naszym układzie nerwowym jako impuls nerwowy, biegnie do różnych struktur mózgowia... trafia do szyszynki i podwzgórza stymulując ilość wydzielanych hormonów. Te substancje - neuroprzekaźniki, pobudzając określone partie mózgu mogą mieć wpływ na nastrój.
Depresja występuje prawdopodobnie nie tylko z powodu niedoboru światła słonecznego, ale również wpływ na jej wystąpienie ma osobnicza wrażliwość człowieka. Wiąże się ona zapewne z odmiennością - u niektórych osób - okołorocznych biorytmów powiązanych także ze zmianami przekaźnictwa serotoninergicznego i noradrenergicznego. Bada się również obecnie wpływ melatoniny na depresję sezonową – co do jej roli zdania naukowców są podzielone.
Depresja sezonowa – kiedy pojawiają się dolegliwości, kiedy ustępują?
SAD - seasonal affectiv disorder - depresja sezonowa nazywana sezonowym zaburzeniem afektywnym. Objawy tego zaburzenia zbliżone są do przebiegu zaburzeń depresyjnych elementem nieróżnicującym je jest okres nasilenia przypadający na późną jesień i zimę oraz remisja wiosną lub latem. SAD ma charakter nawrotowy.
SAD występuje częściej u osób pomiędzy 20 a 30 rokiem życia.
- Poprzedni artykuł
- Następny artykuł »»