Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Fobia społeczna

Spis treści

Fobia społeczna często mylona jest z nieśmiałością.

Dotyka ona w tym samym stopniu kobiet jak i mężczyzn. Objawia się najczęściej w okresie dojrzewania – u nastolatków, młodych osób, podejmujących studia czy pierwszą pracę.

Dlaczego dopiero wtedy? Ponieważ wchodzi w dorosłe życie, a to wymaga od niej umiejętności budowania relacji – tak zawodowych, jak i towarzyskich. Okazuje się wówczas, że kontakty z innymi, nowymi ludźmi, są dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Powodują zbyt wiele niezrozumiałych dla niej samej napięć i stresu. Osoba ta bowiem nie nauczyła się podstawowych umiejętności życiowych.

Czym się charakteryzuje fobia społeczna?

Osoba na nią cierpiąca, jest małomówna, ma niewiele kontaktów towarzyskich, albo odwrotnie – bardzo dużo, ale powierzchownych.

Stroni od spotkań, podczas których musiałaby rozmawiać z innymi, pokazać, jaka jest i czym się interesuje. A nawet, jeśli się na nich pojawi, jej zachowanie charakteryzuje skrytość czy wręcz nieobecność emocjonalna. Sama zresztą najczęściej uważa, że brak jej tematów do rozmów, wszystko to, o czym mogłaby się dzielić z innymi, uważa za nieatrakcyjne, nieciekawe, nudne, nieważne.

Stan emocjonalny osób z tym zaburzeniem opisywany jest przez nie same, jako uczucie „szyby oddzielającej je od innych”, niezrozumiały lęk i uciążliwe napięcie, przez które mają poczucie, że „nie są sobą”.

Bywa, że żeby dodać sobie odwagi, osoba żyjąca z fobią społeczną, „pomaga” sobie w sytuacjach towarzyskich rozluźnić napięcie alkoholem lub innymi substancjami psychoaktywnymi. Przez to, jest bardziej niż inni narażona na uzależnienie się od środków zmieniających nastrój.

Ze względu na trudności w kontaktach międzyludzkich łatwiej jej nawiązywać relacje poprzez… Internet. Stąd, bywa i tak, że jej życie emocjonalne, prywatne rozgrywa się w głównie przestrzeni wirtualnej. Bo często większość wolnego czasu spędza w domu, sama. Ewentualnie podtrzymuje relacje tylko z osobami najbliższymi (rodziną, przyjaciółmi, których zna od lat), tymi, z którymi może czuć się bezpiecznie.

Fobia społeczna skutecznie utrudnia osobom na nią cierpiącym, normalne funkcjonowanie. Załatwienie normalnych spraw, jak wizyta u lekarza, umówienie się z kimś na spotkanie czy wykonanie telefonu w sprawie służbowej jest dla niej ogromnym stresem. Podobnie jak wystąpienia publiczne czy rozmowy z przełożonymi lub po prostu osobami, od których zależą lub są dla nich autorytetem.

Jeśli odnajdujesz się w tym opisie, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. My potrafimy Ci pomóc. Możesz nauczyć się żyć inaczej, możesz pokonać lęk i napięcie, jakie towarzyszy ci od lat w kontaktach z innymi ludźmi. Pomocną dla ciebie może być nasza terapia behawioralno-poznawcza, czasem leki obniżające poziom stresu.

Przyczyną fobii społecznej jest bowiem brak umiejętności życiowych, do których należy zdrowe wyznaczanie granic pomiędzy sobą a innymi, brak poczucia własnej wartości, brak umiejętności komunikacyjnych. To wszystko możesz skutecznie zmienić. Możesz się tego nauczyć i cieszyć się bliskimi, żywymi kontaktami z osobami, na których ci zależy, poznawać nowe miejsca i ludzi. Cieszyć się życiem i przestać się bać.

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć fobię społeczną, proponujemy Ci skonsultowanie się najpierw z nami w ramach programu Psycholog Do Domu™

Środki farmakologiczne – nasenne czy uspokajające - mają wpływ doraźny, zażywając je leczysz efekt nie źródło choroby.

Podczas terapii nauczysz się  kontrolować swoje procesy psychiczne, nabędziesz wiedzę i umiejętności radzenia sobie z trudnościami natury psychicznej.