Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Dystymia

Dystymia jest to utrwalone zaburzenie nastroju przebiegające ze zmiennym, ale zwykle łagodnym nasileniem.
Objawy utrzymują się przez wiele lat, a niekiedy przez większą część życia. Mogą powodować ogólną niesprawność.
Pacjenci miewają okresy (dni, tygodnie) zupełnie dobrego samopoczucia jednakże większość czasu czują się
przygnębieni, zmęczeni, zmuszają się do wysiłku, nie odczuwają zadowolenia i miewają kłopoty ze snem. Choć są zniechęceni, zwykle są jednak w stanie podołać codziennym obowiązkom.

Początek objawów pojawia się najczęściej w młodości, warunkiem rozpoznania dystymii jest co najmniej 2 letni okres utrzymywania się objawów.

Najczęstsze objawy dystymii to zmniejszenie energii lub aktywności, bezsenność, mała wiara w siebie i poczucie niedostosowania, trudności w koncentracji, płaczliwość, utrata zainteresowania i radości z seksu oraz innych czynności sprawiających przyjemność, poczucie bezradności lub zmartwienia, dostrzegalne trudności w radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami, pesymizm wobec przyszłości lub rozpamiętywanie przeszłości, wycofanie społeczne, zmniejszona rozmowność.