Search


          Psycholog do domu Psycholog do domu Wsparcie Psychologiczne i Terapeutyczne na całą Polskę

                                                          

W związku z zagrożeniem zarażenia COVID-19 zachęcamy Państwa do korzystania z naszych usług Online. Nasi psycholodzy połączą się z Państwem poprzez Skype, a także przeprowadzają konsultacje mailowe bądź telefoniczne. W obecnej sytuacji, jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które potrzebują konsultacji z psychologiem. Serdecznie zapraszamy!

                       

Leczenie depresji

Spis treści

 

 

 

 

 

 

Czujesz od dawna głęboki smutek, rozpacz, poczucie pustki i beznadziejności? Nie potrafisz się z niczego cieszyć? Nic Ci się, wręcz mówiąc kolokwialnie, „nie chce”? W nic nie wierzysz? Izolujesz się od ludzi? To może być depresja. Należy ona bowiem do najczęściej występujących problemów zdrowotnych współczesnych czasów, podobnie jak inne choroby cywilizacyjne.

Dojrzewa powoli, początkowo podszywając się pod chwilowy słabszy nastrój. Bywa też, że wywołuje ją uraz psychiczny, trauma, strata.

Typowym jest, że przy długotrwałym obniżeniu nastroju u większości osób, z czasem zanika nawet umiejętność odczuwania przyjemności i radości. Dominuje apatia i zahamowanie aktywności. Mogą pojawić się również lęki i zaburzenie motywacji.  Osoba dotknięta depresją żyje w poczuciu braku własnej wartości. Z czasem więc jest to przysłowiowe „błędne koło” – cierpienie przedłuża się z powodu trwającej depresji, czarne myśli, brak pomysłów na zaradzenie sytuacji powodują, że cierpienie tylko urasta…

Depresję należy leczyć. Istnieje wiele odmian tej strasznej choroby. Najtrudniejszą do leczenia jest tzw. Wielka Depresja czyli depresja jedno i dwubiegunowa. W stanach zaawansowanych depresji jedno i dwubiegunowej mogą wystąpić bowiem urojenia oraz myśli samobójcze. Stąd konieczna jest pomoc lekarza psychiatry. Jeśli osoba dotknięta wspomnianą depresją, nie jest świadoma swojej choroby, nie leczy się, może wręcz podejmować próby samobójcze, albo komunikować rozważanie popełnienia samobójstwa. Wówczas koniecznie należy reagować. Pomimo tego, iż temat jest trudny spytajmy się o bliższe szczegóły. Interweniować można wzywając pogotowie psychologiczne.

Stany depresyjne – zarówno te lżejsze, jak i te ciężkie, wymagają profesjonalnej interwencji.

Każdy bowiem dzień przeżyty w przygnębieniu, utrwala chorobę i powoduje jej rozwój.